Goście

W tej zakładce możecie przeczytać teksty początkujących poetów i prozaików, którzy zdobyli się na odwagę aby pokazać swoją twórczość szerszej publiczności. „Strzyga” nigdy nie zamykała się na nowych artystów, zatem pragniemy zaprezentować Wam ich najlepsze (naszym zdaniem) utwory.

 1. Aleksandra Sztorc – Ola wzięła udział w naszym ostatnim konkursie. Wysłała nam kilka swoich wierszy, z czego niektóre spotkały się z naszą ogromną aprobatą.
  Znajdziecie je pod tym linkiem
 2. Lidia Karbowska  –  Niektórzy z Was powinni Lidię kojarzyć, ponieważ zajęła ona drugie miejsce w konkursie Wyjustowani. Antologia młodych twórców. Twórczość młodej poetki odznacza się silnym zakorzenieniem we współczesnej rzeczywistości, co przejawia się nie tylko w treści, ale i w formie. Sama zdefiniowała uprawianą przez siebie sztukę jako „spisywanie rzeczywistości, rejestracja szczególików, trywialnostek. sposób na oswajanie, radzenie sobie.”
  Utwory Lidii przeczytacie tutaj.
 3. Jakub Kurzyński –  Jakub to osoba, która kolejny raz udowadnia, jak bardzo świat filmu zbiega się ze światem pióra. Od dwunastego roku życia zafascynowany kinem i odczuwający silną potrzebę tworzenia filmów. Ma nawet na tym tym koncie kilka sukcesów (m.in. wyróżnienie za krótki spot w Konkursie Legalnej Kultury na 43. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni). Niedawno postanowił podzielić się ze światem próbką swojej twórczości, a ponieważ jego wiersze i opowiadanie nas urzekły, zdecydowaliśmy się pokazać je Wam.
  Wiersze Jakuba do przeczytania tutaj.
  A tutaj opowiadanie pt. Trzy białe myszki
  Tu z kolei przeczytacie opowiadanie pt. Piękny świat
  Kolejne znakomite opowiadania: Interesy w myjni  samochodowej u Joego oraz Przy dźwiękach etiudy
 4. Paweł Kusiak Urodzony w 1998 roku. Autor (i współautor) wierszy. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Nagrodę im. K. K. Baczyńskiego i finalista 13. Połowu organizowanego przez Biuro Literackie, publikował m.in. w „Wizjach” i almanachach poetyckich. Redaktor almanachu Papier, który oszalał. Studiuje filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka w Krakowie, z którego nie pochodzi. Zapraszamy do zapoznania się z próbką twórczości Pawła tutaj
 5. Konrad Gromek Urodzony w 1996 roku w Warszawie, w której od kilku lat mieszka i pracuje. Był częścią antologii Ciemna Strona Słowa wydanej przez Santa Muerte. Jego wiersze publikowano w e-czasopismie „PKPzin”, a teraz także na naszej stronie. Utwory Konrada do przeczytana pod tym linkiem
 6. Maria Rozenbaum Urodzony w 1999 roku. Producent muzyczny, poeta. Stypendysta programu Pasjopolis 2015/2016. Mieszka w Toruniu. Nie możemy oprzeć się wrażeniu, że ten zestaw tekstów jest czymś, czego na naszej stronie jeszcze nie czytaliście. I może nie mówmy już więcej, pozwólmy wierszom przemówić samym za siebie. A warto, naprawdę warto. Wiersze Marii do przeczytania tutaj.